Už znáš všechny následující tipy? 🧐
Jak vybrat ideální epoxidovou pryskyřici pro váš projekt?
Při rozhodování o použití epoxidové pryskyřice je klíčové zvážit charakter projektu a jeho požadavky. Různé typy pryskyřic jsou vhodné pro různé aplikace, ať už se jedná o výrobu šperků nebo stolů. Zvažte faktory, jako je UV stabilita (žloutnutí epoxidové pryskyřice v čase), velikost odlitku (jeho tloušťka a celkový objem epoxidové pryskyřice), rychlost vytvrzování, výsledná tvrdost a schválení pro styk s potravinami.
Jaká musí být vlhkost dřeva pro práci s epoxidem?
Mějte na paměti, že dřevo, které se chystáte zalét do epoxidové pryskyřice by mělo být co nejsušší. Nejvyšší přípustná vlhkost je 12 %. Ideální vlhkost je kolem 8 %. Dřevo doporučujeme měřit profesionálními měřiči vlhkosti.
Jak vyrobit formu pro výrobky z epoxidové pryskyřice?
Lze zvolit několik postupů výroby fore. Od levnějších až po dražší. Nejlevnějším řešeím je vyrobit formu ze staré kartonové krabice, nebo odřezků lamina. Důležité je oblepit tuto formu polypropylenovou páskou tam, kde přijde do styku s epoxidem. Menší díry na dřevě lze taktéž oblepit páskou. Mezi dražší formy se už řadí formy z polypropylenových desek, případně silikonové formy. Touto tématikou se budeme přesně zaobírat v samostatném článku.
Kdy a proč penetrovat dřevo?
V Některých případech je nutná penetrace dřeva před tím, než budeme lét samotnou epoxidovou pryskyřici. Pro penetraci lze využít pryskyřici. Veropal PEN 10. Je nutné zvážit plusy a mínusy tohoto mezikroku. Je to výhodné, pokud chcete zamezit tomu, aby vycházely ze dřeva bublinky při tuhnutí epoxidové pryskyřice, nicméně pokud zaléváte trouchnivé dřevo, je žádoucí, aby se nasytilo epoxidovou pryskyřicí při zalévání a vznikl tak jednotný tvrdý kus. Pro takovou práci je proto lepší volit pryskyřici s delší dobou tuhnutí.
Jak vážit a míchat epoxidovou pryskyřici?
Základem úspěchu je správné navážení složky A a složky B epoxidové pryskyřice.
Pozorně se zaměřte, v jakém poměru jsou tyto složky míchány. Všechny námi nabízené pryskyřice se míchají pomocí hmotnostního poměru, tudíž je třeba si jednotlivé složky odvážit na váze.
Při práci s malými objemy je klíčové používat přesné váhy na setiny gramu. Váhy jsou nezbytné pro dosažení přesného poměru a kvalitního výsledku. Pokud by došlo ke špatnému navážení, mohlo by to změnit dokonce poměr složek a dojít tak například k nesprávnému vytvrzení. U větších míchaných objemů (přibližně od půl litru) stačí váha s rozlišitelností na desetinu gramu.
Jak správně zamíchat složku A a B epoxidové pryskyřice?
Je nutné zajistit dokonalou homogenizaci epoxidové pryskyřice – dokonalé spojení obou složek. Zamíchejte obě složky pomocí míchadla a poté tuto směs přelejte do druhé nádoby, nechte pořádně okapat i zbytky ze stěn a promíchejte znovu. Někdy se totiž může stát, že na stěnách ulpí jen jedna ze složek epoxidové pryskyřice a dojde k nedokonalému promíchání.
Jak obarvit a pigmentovat epoxidovou pryskyřici?
Přidávejte pigment po malém množství až do dosažení požadované barvy. Kontrolujte sytost barvy pomocí průhledného kelímku a světla tak, že si vždy trochu z namíchaného epoxidu odlejete. Pokud už se vám bude zdát odstín dost sytý, je čas na odlévání.
Jak správně odlét epoxidovou pryskyřici a předejít tak tvorbě bublin?
Základem úspěchu je výborná příprava, jak už jsme si uvedli v předchozích bodech. Co se týče samotného odlévání, je dobré nechat epoxidovou pryskyřici chvíli odstát, případně ji pomocí vakuové komory a podtlaku zbavit bublinek.
Pro odstranění bublinek, které se dostávají na povrch je dobré použít horkovzdušnou pistoli, případně flambovací pistoli. Pokud nemáte, je možné použít i fén.
Při jaké teplotě vytvrzovat odlitek?
Při vytvrzování odlitku dbejte na technický list epoxidové pryskyřice a jeho doporučení. Obvyklá teplot je 20-23 °C. Pokud bude teplota nižší, prodlouží se doba tuhnutí odlitku. Pokud bude vyšší, může dojít k exotermické reakci epoxidové pryskyřice. V pryskyřici totiž probíhá chemická reakce, která celý odlitek zahřívá. Při zvýšené teplotě byt tak mohlo dojít k přehřátí. Jakmile je odlitek v gelové fázi, lze zvýšit teplotu pro rychlejší vytvrzení.
Jak frézovat, brousit a leštit epoxidovou pryskyřici?
Při frézování se vyhněte příliš velkému ubírání materiálu, aby nedošlo k odštípnutí části odlitku. Je také nutno zvolit správné otáčky a posuv stroje v závislosti na zvoleném nástroji. Při broušení doporučujeme nepřeskakovat zrnitosti a jít v následujícím pořadí: P80, P120, P180, P240, P320, P400, P600, P800, P1000, P1200, P1500, P2000, P2500, P3000. Mezi každým krokem důkladně očistěte broušenou plochu hadříkem a pod světlem prohlédněte, zda se nenachází na broušené ploše nějaký defekt, který je ještě potřeba dobrousit.
Poté už přichází na řadu finální leštění pomocí leštičky a leštící pasty.
Jak čistit nářadí a pracovní plochu od epoxidové pryskyřice?
Pro usnadnění následného čistění je možné si přizpůsobit pracovní plochu. Nejlépe si zakrýt pracovní stůl nějakým igelitem, případně papírem, který poté odstraníte. Pokud chcete trvalou ochranu, doporučujeme tenkou polypropylenovou desku. Co se týče čištění nářadí, lze použít isopropyl alkohol, který je téměř bez zápachu. Další variantou je xylen, který je zápachem velmi podobný nějakému ředidlu, či acetonu, nicméně je účinnější.
Nenechte si ujít další užitečné rady a triky pro práci s epoxidovou pryskyřicí. Prozkoumejte naši Akademii pro více informací a inspirace.